مقالات تخصصی ایده آ ل شبکه

 منبع : ایده آل شبکه

 نويسنده : ایده آل شبکه     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1394/10/24   ( آخرين ويرايش : 1395/02/20 )

ذخیره سازی داخلی (Internal) در مقایسه با ذخیره سازی خارجی (External)

همانطور که می دانید برای سرورهای Rack Mount اندازه های مختلفی وجود دارد. مثلا یک سرور 2U دو برابر یک سرور 1U در رک فضا اشغال می کند و در واقع دو Unit از رک را به خود اختصاص می دهد. به همین نسبت یک سرور 4U چهار Unit از رک را به خود اختصاص می دهد و بنابراین فضای بیش تری نسبت به سرورهای دیگر به خود اختصاص می دهد. نکته در اینجا است؛ همان گونه که اشاره کردیم سرورها در اندازه ها و شکل های مختلف و متنوعی ارائه می شوند، توجه کنید که اندازه فیزیکی یک سرور تا حد زیادی تعداد هارد دیسک ها یا دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات فیزیکی آن را مشخص می کند. مثلا یک سرور 1U معمولا دو عدد هارد دیسک داخلی و دو عدد خشاب هارد دیسک خارجی بر روی خود دارد و این در حالی است که یک سرور 4U می تواند چند ده عدد خشاب هارد دیسک بر روی خود موجود داشته باشد.

این مسئله ممکن است کمی شما را دچار ابهام کند که چون ما نیاز به فضای ذخیره سازی اطلاعات بسیار زیادی داریم بنابراین بایستی سروری را خریداری کنیم که از نظر اندازه بسیار بسیار بزرگ باشد!! اما بایستی به این موضوع توجه کنید که حتی یک سرور کوچک 1U هم می تواند به یک دستگاه ذخیره سازی خارجی یا External متصل شود. با این کار ضمن این که تا دلتان بخواهد ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات خواهید داشت، نیاز یه سروری با اندازه های بزرگ و فضای اشغالی زیاد در رک نخواهید داشت.

بسیاری از سازمان ها از سرورهای 1U ای که به دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات خارجی متصل شده اند استفاده می کنند، با این کار ضمن این که در هزینه ها صرفه جویی می شود می توان به جای خرید یک سرور گران قیمت 4U، چندین سرور نسبتا ارزان تر 1U تهیه و استفاده کرد.

لطفا قبل از ادامه مبحث، به نکات زیر توجه کنید:

نکته اول:

سرورهای 1U الزاما نیاز به یک حافظه یا دستگاه ذخیره سازی اطلاعات خارجی ندارند، آن ها همان طور که قبلا هم اشاره شد دارای دو عدد هارد دیسک داخلی در درون Case خود هستند، در عین این که در هارد دیسک اولی شما می توانید سیستم عامل خود را نصب و راه اندازی کنید از هارد دیسک دوم می توانید به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی داخلی اطلاعات استفاده کنید.

نکته دوم:

ظرفیت ذخیره سازی تنها دلیلی نیست که به خاطر آن از حافظه های خارجی ذخیره سازی استفاده می کنیم. دستگاه های ذخیره سازی خارجی به عنوان وسیله ای برای بالا بردن کارایی دستگاه های ذخیره سازی داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. تصور کنید که شما دو عدد سرور دارید، یکی از آن ها دارای یک هارد درایو با ظرفیت 1 ترابایت است و دیگری دارای ده عدد هارد درایو هر کدام با ظرفیت 100 گیگابایت است که به شکل Stripe به یکدیگر متصل شده اند. اگر فرض را بر این بگذاریم که تمامی سخت افزارهای دیگر موجود بر روی سرورها کاملا شبیه به هم هستند این دو سرور از نظر ظرفیت نگهداری اطلاعات نیز با همدیگر یکسان هستند.

اما به این نکته مهم توجه کنید که به دلیل اینکه سروری که دارای 10 عدد هارد درایو است در واقع دارای 10 عدد هد خواندن و نوشتن بر روی هارد دیسک می باشد و این یعنی سرعت نوشتن و خواندن بر روی این سرور بسیار بالاتر از سرور دیگر است که دارای 1 هارد درایو با تنها 1 هد خواندن و نوشتن است، البته توجه کنید که این کارایی و سرعت به دلیل وجود قابلیت Striped است که باعث بالا رفتن سرعت خواندن و نوشتن می شود. با این اوصاف سرور دارای 10 عدد هارد درایو دارای سرعتی 10 برابر سرعت سرور دارای 1 هارد درایو است. با این مثال شما متوجه شدید که دلیل وجود چندین هارد دیسک و حتی هاردهای بیشتر چه داخلی و چه خارجی صرفا دارا بودن فضای ذخیره سازی بیش تر نیست و عوامل دیگری از جمله کارایی و سرعت نیز سهم بسزایی در این خصوص دارند.

انواع هارد درایوهای سرور  (Server Hard Drives)

بیشتر سرورهایی که امروزه در بازار به فروش می رسند از هارد دیسک های نوع SATA یا SAS استفاده می کنند. همان طور که می دانید بیشتر PC ها و کامپیوترهای دسکتاپ امروزی از هارد دیسک های SATA استفاده می کنند. هارد دیسک های SATA ای که برای سرورها مورد استفاده قرار می گیرند نیز تا حدود زیادی به همین هارد دیسک ها شباهت دارند. هر دوی این نوع هارد دیسک ها از Controller های مشابهی استفاده می کنند، ضمن این که هر دوی آنها در اندازه های 3.5 اینچی موجود هستند.

با این که این تشابه در میان این دو هارد دیسک وجود دارد، ممکن است با خود فکر کنید که چرا قیمت هارد دیسک های سرور این قدر گران تر از هارد دیسک های کامپیوتر است و آیا می توانید به جای استفاده از یک هارد دیسک سرور، از یک هارد دیسک Desktop با همان مشخصات بر روی سرور استفاده کنید یا خیر؟

در بسیاری از موارد سرورها هارد دیسک های SATA موجود بر روی Desktop ها را شناسایی کرده و می توانند از آن ها استفاده کنند. البته این مورد بیش تر زمانی امکان پذیر است که سرورها از اتصال های استانداردی برای هارد درایو های خود استفاده کنند. در بسیاری از موارد تولید کنندگان سرور به گونه ای رابط ها یا همان اتصالات هارد دیسک را طراحی می کنند که صرفا هارد دیسک هایی بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند که یا خود شرکت تولید کننده آن ها را ساخته است و یا بر اساس استاندارد شخصی شرکت سازنده تولید شده اند و در اینجاست که تا حدودی در جا به جایی این نوع هارد دیسک ها دچار مشکل خواهید شد.

با تمام این تفاسیر هنوز این مسئله وجود دارد که چرا بایستی برای خرید هارد دیسک های سرور این قدر هزینه کنید، در صورتی که می توان با انجام یک سری تبدیلات و یا جا به جایی ها هارد دیسک های یک Desktop یا PC را جایگزین هارد دیسک های سرور کرد؟

برای این که شما همیشه هارد دیسک های ویژه سرور را خریداری کرده و کمی هزینه بیش تر در این رابطه انجام دهید دو دلیل مهم وجود دارد:

اولین دلیل این است که هارد درایو هایی که مخصوص سرورها ساخته می شوند به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند هر روز هفته و 365 روز در سال به صورت بدون وقفه کار کنند، به اصطلاح به این نوع ساختار duty cycle یا چرخه وظیفه گفته می شود. اما همین duty cycle برای هارد دیسک های SATA ای که بر روی Desktop ها و PC ها قرار می گیرند به گونه ای طراحی شده است که صرفا 20 تا 30 درصد از زمان در طی سال را بتوانند بدون وقفه کار کنند. جالب اینجاست بدانید که Duty Cycle در سرورها حتی به مرز 100 درصد هم می رسد و این امر اصلا بعید نیست.

با ارائه توضیحات فوق، بایستی متوجه این موضوع شده باشید که اگر از هارد درایو های کامپیوترهای Desktop و PC به عنوان هارد درایو سرور استفاده کنید، این هارد درایو چندان قابل اتکا نبوده و به احتمال زیاد به مرور زمان دچار مشکل شده و کار شما را دچار اختلال خواهد کرد. البته این به این معنا نیست که شما اصلا نبایستی از این نوع از هارد درایو ها برای سرورها خود استفاده کنید، شما می توانید از این هارد دیسک ها در سرورهایی استفاده کنید که سرویس های چندان با اهمیتی بر روی خود نداشته و یا بار کاری زیادی بر روی آنها قرار ندارد.

جالب اینجاست بدانید که این استفاده در ایران خیلی خیلی بیشتر از کشورهای دیگر است و توجیه عقلانی آن هم این است که هزینه سالیانه تعویض این گونه هارد دیسک ها در مقایسه با خرید هارد درایو های مخصوص سرور کمتر است! دقت کنید همیشه در ایران پول حرف اول را می زند نه کیفیت. در نهایت این بحث به شما پیشنهاد می شود که همیشه برای سرورهای خود از هارد دیسک های مخصوص سرور استفاده کنید، این هارد دیسک ها ضمن این که دارای کیفیت بهتری هستند، برای استفاده در سرورهایی با حساسیت کاری بالا طراحی شده اند و شک نکنید که زمانی که به علت سهل انگاری سرورهای شما دچار مشکل شوند این موضوع را حتما به خاطر خواهید داشت.

نکته یا دلیل دومی که شما بایستی بدانید این است که هیچ وقت نبایستی از هارد دیسک های Desktop و PC هم زمان با هارد دیسک های سروری به صورت همزمان بر روی یک سرور استفاده کنید و در واقع نبایستی این دو را با همدیگر Mix کنید. هارد دیسک های سرور و هارد دیسک های PC و Desktop از timeout value های متفاوتی استفاده می کنند، این تفاوت می تواند به راحتی فرآیند ورود و خروج یا همان نوشتن و خواندن اطلاعات که همان IO می باشد را دچار مشکل های زیادی کند، این تفاوت و مشکلات را شما می توانید به صورت محسوس در ساختار های RAID مشاهده کنید.

<< آخرین صفحه   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   اولین صفحه >>