میکروتیک Mikrotic

شرکت میکروتیک در سال ۱۹۹۶ با هدف تامین تجهیزات در حوزه شبکه و توسعه دهندگان اینترنت در ریگا پایتخت لیتوانی آغاز به کار کرد. امروزه این شرکت تامین کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری اینترنت در سر تاسر جهان می باشد.

تجربه این شرکت در صنعت تولید سخت افزار شبکه و سیستمهای روتینگ در سال ۱۹۹۷ منجر به تولید سیستم عامل روتر شد که از پایداری ،کنترل و انعطاف پذیری بالایی برخوردار بود.

از سال ۲۰۰۲ میکروتیک با برند Router Board اقدام به ساخت تجهیزات اختصاصی خود نمود .هسته اصلی در این تجهیزات سیستم عاملی بر پایه لینوکس است که توسط دو دانشجوی دانشگاه MIT نگارش شده. همزمان با استاندارد های 802.11 و پیشرفت این تکنولوژی ، این امکان به سیستم عامل RouterOs میکروتیک افزوده شد.

این سیستم عامل ضمن پشتیبانی از پروتکل های Telnet ، FTP ، SSH ، DHCP ، NAT ، IPV6 و... دارای سطوح مختلف دسترسی  کاربران است که تا حدودی اختلاف قیمت محصولات متنوع را رقم می زند.

از محصولات این شرکت می توان به روتر های اترنت ، سوییچ ها ، رادیو های وایرلس خانگی و اداری ،روتر برد، انواع آنتن و سایر تجهیزات جانبی مانند آداپتور و مبدل های گوناگون اشاره کرد.