چاپ        ارسال به دوست

کنترل چاقی به کمک سلول‌های بنیادی
کنترل چاقی:

کنترل چاقی به کمک سلول‌های بنیادی

دانشمندان آمریکایی یک روش بالقوه برای پیشگیری از این فرآیند مضر را کشف کرده‌اند که بر مبنای کنترل پروسه‌ای تمایز سلول‌های بنیادی به سلول‌های چربی تمرکز می‌کند.
این تیم کشف کرده‌اند که زمانی که سلول‌های بنیادی را در محیط آزمایشگاه کشت می‌دهند و سپس برای تمایز آن‌ها به سلول‌های چربی برنامه‌ریزی می‌کنند، برخی از سلول‌ها بر خلاف انتظار به سلول‌های چربی تمایز پیدا نمی‌کنند.
این سلول‌های "سرکش" تکثیر نشده و تمایزی نمی‌یابند، هرچند آنها الگوهای بیان ژنی را نشان دادند که شبیه سلول‌های بنیادی تبدیل‌شده به سلول چربی است.
طبق یک مقاله منتشرشده در Science Daily ، این سلول‌های خفته درنهایت با فعال شدن تبدیل به چربی، استخوان یا غضروف سالم می‌شوند. محققان پیشنهاد می‌کنند که بدن یک مخزن از سلول‌های بنیادی خفته در بافت چربی دارد.
آن‌ها بر این باورند که ژنی را شناسایی کرده‌اند که نقش تعیین کننده‌ای در تعیین اینکه آیا سلول‌ها به چربی سالم و یا چیز دیگری تقسیم شود یا خیر ایفا می‌کند. این یافته جدید می‌تواند در کنترل چاقی مؤثر بوده و از ایجاد چربی‌های ناسالم جلوگیری کند.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌منظور رشد هرچه بیشتر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.


١٣:٠٠ - پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١١٥    /    تعداد نمایش : ٩١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: