چاپ        ارسال به دوست

کشف سه دره عمیق در زیر یخ های قطب جنوب
کشف سه دره عمیق

کشف سه دره عمیق در زیر یخ های قطب جنوب

به نقل از پاپیولار مکانیکس، محققان موفق به کشف سه دره عمیق و مخفی در زیر یخ های قطب جنوب شده اند. این دره ها در عمق چندصد پایی یخ های این چند قاره قرار دارند و نقشی حیاتی در آینده این قاره منحصر به فرد ایفا خواهند کرد.

یافته های جدید حاصل اجرای یک طرح تحقیقاتی به نام پولار جی ای پی است که از سال 2015 به این سو به مرحله اجرا درآمده و تامین هزینه های آن بر عهده آژانس فضایی اروپا است.

هدف از اجرای این طرح، درک بهتر شرایط جغرافیایی و وضعیت جاذبه و میزان آب شدن یخ های موجود در قطب جنوب به علت گرم شدن دمای کره زمین است.

در جریان تحقیق یادشده از حسگرهای متعددی برای شناسایی وضعیت گرانش و شرایط مغناطیسی قطب جنوب استفاده شده و از فناوری های پیشرفته لیزری و راداری برای نفوذ به عمق یخ های قطب جنوب استفاده شده است.

بزرگترین دره شناسایی شده در جریان این بررسی Foundation Trough نام دارد که بیش از 350 کیلومتر طول و 35 کیلومتر عرض دارد. دره دوم که Patuxent Trough نام گرفته، بیش از 300 کیلوکتر طول و 15 کیلومتر عرض دارد.

دره سوم هم Offset Rift Basin نام داشته و 150 کیلومتر طول و 30 کیلومتر عرض دارد. برای رسیدن به عمق هر یک از این دره ها باید تا 2 کیلومتر در عمق آب های اقیانوس شنا کرد.


١٦:٣٧ - يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٤٩    /    تعداد نمایش : ٨٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: