مقالات تخصصی ایده آ ل شبکه

 منبع : ایده آل شبکه

 نويسنده : ایده آل شبکه     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1394/10/24   ( آخرين ويرايش : 1395/02/20 )

معرفی انواع سرورهای HP

تمام تلاش اچ پی بر این است که محصولاتی که در زمینه سرور ارائه می دهد شما را در صنعتی که در آن به فعالیت می پردازید کمک کند و خود نیز یکی از بزرگترین پرچم داران عرصه تولید سرور و تجهیزات ذخیره سازی باشد، با نگاهی کوتاه و متمرکز بر بسیاری از دیتاسنتر های پیاده سازی شده توسط کمپانی ها و سازمان های بزرگ و معروف می توان به راحتی فهمید که HP جزء لاینفک این دیتاسنتر های بزرگ و معروف می باشد. شاید اساس و پایه بسیاری از دیتاسنتر هایی که حرفی برای گفتن دارند سرورهای بکار برده شده در آنها است.

کمپانی HP با ارائه نسل های مختلف سرورهای خود یکی از سردمداران پرچم سخت افزار در دیتاسنترها می باشد که از این سخت افزار ها می توان به رک ها، سوئیچ ها، استورج ها، سرور ها و بسیاری از تجهیزات جانبی دیگر اشاره کرد. اما می توان به قدرت گفت سرورهای اچ پی، در ایران حرف اول را می زنند و یک سر و گردن از سایر برندها بالاتر هستند.

انواع سرورهای DL و ML و BL برند HP

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین معیارهایی که در خرید یک سرور اچ پی باید مد نظر قرار بدهید نوع Tower و نوع Rackmount بودن سرورهای مورد نظر می باشد. البته شاید در نگاه اول کمی خنده دار به نظر برسد اما مهم ترین نکته در خرید سرور اچ پی این مورد می باشد. یک زیر ساخت قوی با قابلیت انعطاف پذیری بالا، موجب افزایش کارایی شده و دنیای جدید را به زیر ساخت های شما خواهد داد، هم چنین زمینه استفاده از فناوری های جدید در آینده را نیز فراهم خواهد کرد و شما می توانید با یک انتخاب مناسب سروری برای چندین سال آینده خود تامین کنید.

سرورهای HP همواره جزء پرفروش ترین محصولات بوده و از جمله این زیرساخت ها محسوب می گردد. این سرورها به همراه مجموعه ای از ابزارهای مختلف برای مدیریت، ذخیره سازی اطلاعات و تجهیزات جانبی، قابلیت ارائه سرویس های مورد نیاز برای سازمان ها و محیط های کاری با کیفیت فوق را دارا می باشند. سرورهای رده Proliant به سه گروه Rackmount و Tower و Blade تقسيم شده اند. سرورهای Tower و Rackmount در مدل های ۱۰۰، ۳۰۰ و ۵۰۰ ارائه شده لست. در ادامه به معرفی هر گروه از سرورهای سری Proliant می پردازيم.

گروه (Rackmount (DL

اين گروه از سرورها، سرورهايی با سايز متوسط هستند كه قابليت انعطاف و مديريت پذيری بالايی دارند. هم چنين برای محيط هایی با تعداد زياد سرور مناسب هستند و جهت استفاده بايد داخل رك قرار گيرند. در اين گروه از سرورها می توان به مدلهای سری DL100 ، DL300 ، DL500 ، DL700 و DL900 اشاره نمود. البته از این نوع سری DL380 یکی از پرفروش ترین مدل ها در ایران می باشد و بسته به محیطی های که دارای رک می باشند بسیار انتخاب مناسبی است و شاید اين گروه از سرورها برای پشتيبانی از ميزان حافظه ديسك و I/O بالا طراحی شده اند. در بخش های مختلف از جمله سايت ها، ديتا سنترها و ... مي توان از این مدل سرورHP استفاده نمود.

گروه (Tower (ML

نمی توان گفت در کارایی چیزی کمتر از سری های DL دارند و حتی در حد سری های DL نیز بتوان هم چنین کانفیگی را پیاده سازی کرد اما بهترین مزیت این سری ها عدم وابستگی آن ها به رک بوده و می توانند در شرکت های معمولی و کوچک سولشن های مناسبی باشند. البته در صورت نياز می‌توان اين سرورها را داخل رك نیز قرار داد. در اين گروه سرورهای مدل های سری ML100 و ML300 قرار دارند.

گروه (Blade (BL

گروه سرورهای Blade كه حالت تيغه‌ای دارند، به صورت كاملا فشرده و ماژولار طراحی شده اند. نحوه قرارگيری اين سرورها در رك به صورت مجموعه ای بوده و تعداد ۸ يا ۱۶ عدد از آن ها در محفظه های مخصوصی با عنوان C7000 و C3000 قرار گرفته و داخل رك نصب می‌شوند. قابليت انعطاف بالا و ساختار متفاوت، موجب كاهش هزينه های ديتا سنترها و بالا رفتن كيفيت سرويس دهی شده است.

شاید در نگاه اول به ماهیت اساسی سرور های Blade پی نبرید اما با نگاهی ریزتر می توان به اهمیت این نوع از سرورها پی برد و ارزش آنها را درک کرد. به عنوان مثال در یک رک اچ پی 42 یونیت شما می توانید سه عدد سرور BLADE C7000 را نصب کنید که هر شاسی شما 16 تیغه سروری در خود جای می دهد یعنی 48=3*16 عدد سرور را می توانید در یک عدد رک جای دهید. حال اگر در همان رک DL380 به کار ببرید تنها می توانید 24 عدد سرور را جای گذاری کنید و اهمیت موضوع را وقتی می فهمید که هر متر مربع از دیتاسنتر شما با هزینه های بسیار بالایی تهیه شده باشد، آن وقت شما برای هر متربع از دیتاسنتر خود اهمیت بسیاری قائل خواهید شد.

<< آخرین صفحه   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   اولین صفحه >>
امتیازدهی