چاپ        ارسال به دوست

پرینترها چقدر هوا را آلوده می کنند
از ریزگرد تا آلاینده شیمیایی

پرینترها چقدر هوا را آلوده می کنند

دکتر فاطمه مرتجی، دانش آموخته دکتری موسسه رنگ و مجری طرح «ساخت فیلتر شناسایی و حذف آلودگی پرینتر» گفت: این پژوهش روی آلودگی هوا که یکی از چالشی ترین مسائل روز ایران و جهان است، انجام شد.

وی در خصوص طرح خود با بیان اینکه وجود آلاینده ­ها در هوا امروزه به یک چالش اساسی تبدیل شده است، اظهار داشت: حذف و کنترل این آلاینده ها برای پیشگیری از بیماریهای تنفسی و سرطان یک امر ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه نتیجه این طرح کنترل و حذف آلاینده های مضر هوا است، گفت: تمرکز  اصلی ما در این پژوهش بر آلودگی هوا در محیط های داخلی مانند محیط های مسکونی­، ادارات و مدارس و آلاینده هایی که پرینترها در طول فرایند چاپ در هوا منتشر می کنند، قرار گرفت.

این محقق گفت: میزان آلودگی ایجاد شده توسط هر پرینتر با توجه به نوع پرینتر ، سن کارکرد و مدت زمان عملیات چاپ با دیگری متفاوت است که نتایج کلی تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که نوعی از پرینتر های بسیار متداول و پر مصرف در بازار ایران و حتی بازارهای جهانی، پس از انجام ۱۰ دقیقه فرایند چاپ تا دو برابر استاندارد ملی ایران و بیش از سه و نیم برابر استانداردهای جهانی آلودگی تولید می کنند که این آلودگی شامل ریز گردها و آلاینده ­های شیمیایی خطرناک مانند بنزن، زایلن و ... است.

مرتجی اضافه کرد: پس از شناخت آلودگی ها، سیستم فیلتری جهت حذف و تخریب آلاینده های تولید شده توسط پرینتر، طراحی و ساخته شد که نتایج حذف موثر آلودگی های هوا ناشی از کارکرد پرینترها را تایید کردند.

وی با تاکید اینکه این خلا در بازار ایران کاملا احساس می‌شد، اظهار کرد: این پژوهش مشابه داخلی ندارد و در سطح بین المللی تحقیقات انجام شده فقط محدود به شناسایی آلاینده های منتشر شده می باشد و در زمینه حذف آنها از هوا و تصفیه هوا در محیط هایی که پرینتر در آن کار می کند روش کاربردی ارائه نشده است.

وی بیان کرد: از آنجایی که این طرح قابلیت صنعتی شدن را دارد امیدواریم بتوانیم با تکیه بر دانش بومی و استفاده از امکانات موجود این سیکل بتوانیم گامی موثر در راستای توسعه اقتصادی و تولید ملی برداشته باشیم.

 این طرح پژوهشی با راهنمایی دکتر محمدابراهیم علیا و دکتر مریم عطایی فرد انجام گرفته است.


١٥:٤١ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٥٨    /    تعداد نمایش : ٨٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: